S prijazno podporo fundacije iz Hamburga, Nemčija
IK - Inštitut Knoll za glasbeno terapijo in supervizijo
Srebotje 1, 2212 Šentilj v Slovenskih goricah
Davčna številka: 24964603
Matična številka: 6687016000
E-Mail: institutknoll@yahoo.com
Telefon: 031-334521 (Špela Loti Knoll, direktorica in vodja študija)
TRR: SI56 6000 0000 0444 331 pri Hranilnici LON d.d., Žanova ulica 3, Kranj
Veseli bomo našega sodelovanja!
KAJ JE GLASBENA TERAPIJA ?
Glasbena terapija je strokovna praksa, v kateri igra osrednjo vlogo trosmerni proces med terapevtom, klientom in glasbo, pri čemer uporaba glasbe klientom nudi varno okolje, kjer se lahko srečajo s svojo stisko, jo izrazijo, preoblikujejo in ozdravijo.
Razlog za uporabo glasbe v terapevtske namene je dejstvo, da je glasba medij, ki ima neposreden dostop do človekovega čustvenega in podzavestnega sveta.
Glasbena govorica je prirojena vsakemu človeku ter mu tako nudi komunikacijo na najpristnejši način s soljudmi in okoljem.
Tukaj uporabljen pristop temelji na kreativno-improvizirani metodi glasbene terapije. Prisotni ustvarjajo lastno glasbo, ki služi kot svojevrstno sredstvo sporazumevanja. Z istočasnim ustvarjanjem novega odnosa preko glasbe in pogovora med terapevtom in klientom, poizkušava spremeniti in popraviti škodljive vzorce, ki zaustavljajo posameznikov razvoj in napredek.
Glasbeno terapijo lahko izvajava z otroki, odraslimi in starostniki, ki imajo določene fizične, čustvene, psihološke ali duševne potrebe in stiske. V današnjem času pa so posamezne tehnike izredno uporabne tudi za preventivno delo in sproščanje stresa tudi za širšo populacijo.
Definicija svetovne organizacije za glasbeno terapijo:
»Glasbena terapija je uporaba glasbe in/ali glasbenih elementov (zvok, ritem, melodija, harmonija) s strani kvalificiranega glasbenega terapevta, s klientom ali skupino, v procesu, ustvarjenem za omogočanje in spodbujanje komunikacije, odnosov, učenja, mobilizacije, izražanja, samo-organizacije in drugih relevantnih terapevtskih ciljev z namenom, da bi zadovoljili fizične, čustvene, mentalne, socialne in kognitivne potrebe.
Glasbena terapija spodbuja razvoj možnosti in/ali rehabilitacijo funkcij posameznika, tako da le-ta lahko doseže boljšo intra- in interpersonalno integracijo in s tem boljšo kvaliteto življenja skozi preventivo, rehabilitacijo ali obravnavo.«
(WFMT, 1997)